Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

Ježkův most bude stát jinde...

Přes sto let starý Ježkův most nad řekou Svitavou bude do měsíce patřit sdružení Kolejová. V červenci jej jeřáby přemístí.

Ježkův most překlenující řeku Svitavu v Blansku má konečně svého majitele. Předevčírem rozhodli blanenští radní, že přes sto let starý most darují členům sdružení Kolejová. Jeřáby most přemístí v létě na pozemek, který radní bezplatně Kolejové zapůjčí.

Darovací smlouvu by měli členové Kolejové podepsat do měsíce. „Jsme rádi. Most bude potřeba opravit. Na něj pak umístíme starý vagón, do kterého dáme modely železnic, historickou literaturu, cedule a vše, co se k železnici váže," plánuje předseda Kolejové Jiří Šimkůj. Ten doufá, že bude možné pozemek oplotit a že z trávy kolem mostu vyrostou ještě nejrůznější semafory, závory a další věci vztahující se k železnici.

„Byli bychom rádi, kdyby nám lidé donesli jakékoliv relikvie či písemné dokumenty, které se železnice týkají. Uchovali bychom je pro další generace,“ vyzývá Šimkůj s tím, že klubovna umístěná na mostě by zvala kolemjdoucí jednou měsíčně na den otevřených dveří. V současnosti Kolejová shání sponzory a chystá se umístit na vybraný pozemek panely, které most ponesou.

Pozemek podle blanenského místostarosty Jindřicha Krále v těchto dnech vytipovávají pracovníci radnice. Pravděpodobně zvítězí plocha blízko stávajícího mostu. „Pozemek bezplatně zapůjčíme na dobu určitou. Ta bude záležet na Kolejové a na tom, jak dlouho na pozemku bude Ježkův most stát," přiblížil Král.

Most bude sdružení moci převzít nejdříve v létě. Tvrdí to Vítězslav Nečas z Povodí Moravy. „Přemístění Ježkova mostu je součástí úprav koryta řeky Svitavy. Je také v ceně nabídky stavařů. Most však mohou přemístit do padesáti metrů od stávajícího místa," upozornil Nečas s tím, že ocelový kolos přesunou dva velké jeřáby. Váží totiž kolem třiceti tun. Na zem usedne most podle něj nejdříve v červenci.

„Je totiž potřeba přeložit kabely, které u mostu vedou. Dokud se tak nestane, nemůžeme jednat," vysvětlil Nečas a dodal, že přemístění mostu protipovodňová opatření na Svitavě nezkomplikuje. „Pouze se obáváme toho, jestli bude most prohlášen technickou památkou," podotkl Nečas.

Aby ojedinělý most neskončil ve šrotu, navrhl Marek Fajman z Blanska vloni na podzim Národnímu památkovému ústavu, aby byl prohlášen památkou. „Ježkův most je nýtovaný a je ze svářkové oceli. Jeho konstrukce je stará víc jak sto let," uvedl Fajman. Na Blanensku se nachází už pouze jeden podobný most, který nese trať mezi Skalicí a Boskovicemi. Podle Fajmana by prohlášení Ježkova mostu památkou nemělo přemístění bránit.

„Byl by potřeba souhlas krajského úřadu a vybraný pozemek by měl být pro památku vhodný, aby tam nedošla k újmě. Problém by to být neměl," řekl Fajman, podle kterého ještě rozhodnutí nepadlo.

Jezkuv most

Autor: Karolína Opatřilová, převzato z Blanenského deníku

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová