Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

Kolejová nemá pro Ježkův most místo

Kde bude stát Ježkův most? Nad tím si lámou hlavu členové sdružení Kolejová. Ti nýtované dílo příští týden oficiálně převezmou od města Blanska. Stoletý most chtějí umístit na pozemek blízko tratě. Proti tomu jsou však lidé ze Správy železniční dopravní cesty (SDŽC).

Ježkův most měl už toto léto stát na pozemku u tratě mezi vlakovými zastávkami v Blansku. Nebylo by tak ale možné dodržet všechny zákony a normy. Tvrdí to mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. „Most by znemožnil přístup ke kabelům, které se v tom místě nacházejí. Dále bychom nemohli trvale zabezpečit a znemožnit přístup lidí do blízkosti dráhy,“ vysvětlil Halla a upozornil, že jedním z hlavních poslání SDŽC je právě zajištění bezpečnosti železniční dopravní cesty.

Pokud by někdo zákaz porušil a došlo by k úrazu, mohl by se podle něj původně dobře myšlený záměr negativně otočit jak proti Kolejové, tak proti SDŽC. „Je chvályhodné, že lidé z Kolejové pečují o věci, které by jinak byly odsouzeny k zániku. Bohužel nemůžeme povolit instalaci mostu v blízkosti koridorové trati,“ uzavřel Halla.

Členové Kolejové vytipovali pozemek spolu s pracovníky blanenské radnice. Od února o most usilují. „Připsali nám most i pozemek. Teď jsme ale narazili na nesouhlas,“ je smutný předseda Kolejové Jiří Šimkůj.

Podle něj má most stát v oploceném areálu osm metrů od dráhy. Na nýtovaný skvost pak chtějí umístit vagón, který by sloužil jako klubovna. V něm by pečovali o fotografie a dokumenty týkající se historie železnice. „Den otevřených dveří hodláme pořádat jednou do měsíce. V tu dobu jsme schopni návštěvníky uhlídat. Od garáží až k areálu bychom natáhli zábrany,“ sdělil Šimkůj.

Podle něj zamezí pohybu lidí v kolejišti už to, že bude most přemístěn. „V současnosti si přes koleje a pak most krátí cestu spousta lidí ze Starého Blanska,“ podotkl Šimkůj. Nyní chce ve spolupráci s radnicí oslovit společnost Billa, zda by bylo možné most postavit za supermarketem.

Most mají přemístit pracovníci z Povodí Moravy, kteří rozšiřují koryto řeky Svitavy. „Musíme to udělat co nejdřív. Máme totiž víc jak polovinu koryta hotovou. K mostu se pak budeme muset vracet,“ tvrdí Vítězslav Nečas z Povodí Moravy s tím, že most musí přemístit do konce července. V krajním případě jej uloží vedle Billy na městský pozemek. Tam bude Ježkovo dílo čekat na svůj další osud.

Blanenští radní s uložením mostu souhlasí. „Na našem pozemku může most stát do té doby, než se vše vyřeší. Pokud však potom most nepřemístí Povodí Moravy, na náklady města to nepůjde. V rozpočtu s tím nepočítáme,“ řekl místostarosta Jindřich Král.

Autor: Karolíla Opatřilová, převzato z Blanenského deníku ze dne 3.6.2009

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová