Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

Ministerstvo rozhodlo o Ježkově mostě

Blansko – Je Ježkův most kulturní památkou? Odpověď na tuto otázku znají už nyní lidé na Ministerstvu kultury. Ti chtějí své rozhodnutí nechat v tajnosti, dokud oficiálně nedorazí k majitelům ocelového kolosu.

Informace o Ježkově mostě měla v pátek na stole Lucie Krejčířová z Ministerstva kultury. „Rozhodnutí je vypracované a podepsané. Účastníkům řízení by mělo dojít asi do desíti dnů. Víc neprozradím,“ uvedla Krejčířová.

Ježkův most je ze svářkové oceli. Ta nejde svařovat, proto jej výrobci museli nýtovat. Téměř šedesátitunový kolos vzešel pravděpodobně z Adamovských strojíren před rokem 1911. Patřil firmě K. a R. Ježek. Podle další verze je nýtované dílo téměř sto padesát let staré a stvořila je právě Ježkova továrna. „Lidé na kolejích mostu přetahovali nákladní vozy pomocí řetězů. Takto sloužil do roku devadesát šest,“ přiblížil Jiří Šimkůj z Kolejové, která železniční most vlastní.

Právě sdružení Kolejová zachránilo ocelový skvost před zničením. Bránil totiž v cestě protipovodňovým opatřením na řece Svitavě. Spoustu let dokonce chátral. „Až roztaje sníh, pustíme se do oprav. Most je potřeba natřít a vylepšit na něm další záležitosti,“ řekl Šimkůj, který očekává rozhodnutí z ministerstva každým dnem.

Pokud se Ježkův most stane kulturní památkou, záměry Kolejové to neovlivní. Sdružení chce na ocelové dílo posadit historický vagón a v něm zřídit malé muzeum mapující historii železnice.

sceduli

Autor článku: Karolína Opatřilová, převzato z Blanenského deníku

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová