Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

Lidé odhazují k památce Ježkův most odpadky

Členové sdružení Kolejová, kteří chtějí na Ježkově mostě v Blansku vytvořit malé železniční muzeum, mají plné ruce práce. A to přesto, že na samotný most zatím sáhnout nemohli kvůli nedostatku peněz. Okolí mostu, který byl nedávno zařazen mezi technické památky, totiž znečišťují vandalové.

Podle předsedy Kolejové Jiřího Šimkůje dávají stoletému mostu zabrat neukáznění lidé. „Okolí mostu lidé neustále znečišťují. Za letošní rok jsme tam nasbírali kolem deseti pytlů odpadků. Válí se tam plechovky od piva, krabice od vína, nechybělo ani spodní prádlo,“ popsal Šimkůj a upozornil, že si mnozí pletou most dokonce s veřejnými záchodky.

Ježkovo dílo sehrálo důležitou roli v druhé světové válce. Na jejím konci tento most jako jediný v Blansku odolal nacistům. K podminovanému a hlídanému mostu se tehdy nepozorovaně brodil vodou Karel Musil a zbavil jej náloží. Vojska, která proti Němcům bojovala, tak mohla přejít na druhou stranu. Loni mostu hrozilo sešrotování. Členové Kolejové historický kus zachránili, letos byl navíc prohlášen kulturní památkou.

Kolejová doufá, že se jí podaří získat dotace na obnovu nátěru. „Každým dnem bychom měli dostat rozhodnutí. Doufám, že ještě letos Ježkův most natřeme alespoň základní barvou. Záleží však na tom, kolik se nám podaří sehnat peněz,“ sdělil Šimkůj. Ten s ostatními členy sdružení nyní zpracovává projekt Malého železničního muzea, které by bylo zároveň klubovnou. Ve vagónu hodlají vystavit modely železnic, historickou literaturu, fotografie, cedule a vše, co se k železnici váže. Podle zájmu lidí by jej pro veřejnost otevírali buď každý víkend nebo jednou měsíčně. Vagón plánují umístit přímo na padesátitunový kolos. V jeho okolí by měli v budoucnu lidé obdivovat nejrůznější věci. „Na říjen plánujeme, že poblíž mostu umístíme zabezpečovací zařízení, jako třeba starý semafor a závora,“ podotkl Jiří Šimkůj.

Autor článku: Karolína Opatřilová, převzato z Blanenského deníku

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová