Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

Dvakrát na "východ"

Tento článek volně navazuje na loňský článek o vlakové "cestě na jihovýchod" (do Srbska). Letos jsem navštívil dvě země, které by se daly označit jako "východní" (vzhledem k politické minulosti) - slovo "východ" ale píši v uvozovkách, protože jedna se nachází na severovýchod a druhá na jih od ČR. Více se už ale dovíte v následujícím textu...

Litva

Na konci léta jsem vyrazil do Litvy, konkrétně hlavního města Vilniusu. Cesta sice byla letecky ale něco vlakového jsem také vyfotil, aby bylo o čem psát... a aby toho nebylo málo, tak přidám i něco z MHD :-)

Litva je nejjižnější ze tří pobaltských republik bývalého SSSR. Minulost je v zemi ještě celkem patrná například na stavu silnic, ale hlavní město bylo celkem upravené a líbilo se mi. Z letiště jsme se svezli moderním vláčkem, cesta příjemně trvala jen pár minut - byla to asi moje nejkratší cesta z letiště do města :-)

Ve městě mě ihned zaujaly autobusy a trolejbusy - kde jsem je jen už viděl?

Další fotky ukazují něco málo z centra města, včetně dominanty města - hradu. Dále jsme navštívili tzv. střed Evropy. Ale moment, neříká, že ve středu Evropy leží Česká republika? No ono je těch míst víc, jak se lze dočíst např. na Wikipedii.

A na cestě zpět na letiště jsem ještě vyfotil něco na hlavním nádraží - něco z provozu, depa i historie.

Slovinsko

Na podzim jsem navštivil Slovinsko - a tentokrát jsem jel vlakem. Nejprve z Brna do Vídně a pak EC Croatia do Mariboru, celkem přibližně 6 hodin jízdy. Většina cesty byla přes Rakousko (město Maribor, cíl mé cesty, leží jen kousek za hranicemi). Za jízdy jsem pořídil nějaké fotky - například z úseku známé horské dráhy Semmering. Pěkná horská krajina, hezké podzimní barvy, jako z reklamy na Milku :-)

Maribor je druhé největší město Slovinska - počet obyvatel byl přibližně 100 tisíc, takže něco jako třeba u nás Olomouc. A zároveň je centrem tzv. slovinského Štýrska (Štýrsko tvoří i část Rakouska). Země byla součástí bývalé Jugoslávie, osamostatnila se však jako první, nebyla významně postiženo válkou v 90. letech - člověk má pocit, že je vlastně v Rakousku :-)

Něco z místních specialit: roste zde údajně nejstarší vinná réva na světě (400 let). A dále se zde všude prodávají kaštany, pečené přímo na ulici.

Tak ještě foto mašinky před nádražím a už hurá domů, pod dohledem malých fandů kolem kolejí :-)

Tolik tedy stručně ze dvou cest na "východ". Tak zase někdy přístě "na viděnou" na dalších cestách...

Text a foto: Jiří Ambros

Copyright © 2009 l Design by Iva "Smajlenka" Svozilová